_ ایرنا_ مدیر عامل مجتمع صنعتی فولاد اسفراین گفت:
در بهار سال جاری چهار میلیون و 218 هزار یورو از محصولات فولادی این واحد صنعتی به خارج از کشور صادر شد.
علی ملک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:
در مجموع در این مدت در این واحد صنعتی افزون بر 26 هزار و 700 تن فولاد آلیاژی در این واحد صنعتی تولید شد که حدود 18 هزار و 337 تن از این تولید به مشتریان داخلی و هفت هزار و 19 تن نیز به خارج از کشور صادر شد.
وی اضافه کرد : میزان صادرات محصولات آلیاژی صادراتی این مجتمع به خارج از کشور در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی حدود 10 درصد و وزنی نیز حدود 20 درصد بیشتر شد.
به گفته وی در این مدت فروش داخلی محصولات آلیاژی فولاد اسفراین در نیز در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 82 درصد و از لحاظ ارزشی حدود چهار برابر افزایش نشان می دهد.
رشد 38 درصدی تولید فولاد آلیاژی
مدیرعامل مجتمع صنعتی فولاد اسفراین گفت : تولید محصولات و مقاطع فولاد آلیاژی مجتمع صنفعتی فولاد اسفراین در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد افزایش یافته است.
ملک اظهارداشت: در بهار امسال 26 هزار 700 تن محصولات فولاد آلیاژی در این مجتمع صنعتی تولید شد که این‌میزان تولید در مدت مشابه سال گذشته 19 هزار و 386 تن بوده است.
وی از رشد 60 درصدی فروش محصولات تولیدی این مجتمع صنعتی در بازارهای داخل و خارج کشور در سه ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: در همین مدت میزان فروش داخلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 82 درصد و میزان صادرات محصولات فولادی این مجتمع صنعتی 20 درصد افزایش یافته است.
مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت 140 گونه فولاد آلیاژی را دارد و این مجتمع صنعتی به عنوان بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی سازی و ماشین سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.
ظرفیت اسمی تولید در این مجتمع صنعتی تا قبل از افتتاح طرح توسعه در فروردین ماه سال جاری 80 هزار تن است که با افتتاح طرح توسعه این مجتمع صنعتی در 12فروردین 1400با دستور ویدئو کنفرانس رییس جمهوری، ظرفیت اسمی تولید در این واحد صنعتی به 120 هزار تن افزایش یافت.
برای اجرای طرح توسعه مجتمع فولاد اسفراین در استان خراسان شمالی در مجموع در دولت یازدهم و دوازدهم حدود 94 میلیون یورو و 130 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد.
شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که به دلیل برخورداری از 2 مجتمع بزرگ و مهم صنعتی فولاد و لوله گستر، قطب صنایع بزرگ استان خراسان شمالی محسوب می شود.