عملیات حرارتی

واحد عملیات حرارتی شرکت فولاد اسفراین با پشتوانه مجهز بودن به جدیدترین تجهیزات عملیات حرارتی صنعت فولاد آلیاژی و دانش فنی نیروهای متخصص ،قادر به اجرای انواع سیکلهای عملیات حرارتی جهت تولید انواع محصولات سفارشی مشتریلن با رعایت خواص مکانیکی و ریزساختار متناسب با استانداردهای روز جهان می باشد.

 

از جمله سیکل‌های عملیات حرارتی قابل اجرا در شرکت فولاد آلیاژی اسفراین در زیر آمده است:

  • آنیل (Annealing)
  • کوئینچینگ  یا سخت‌کاری (Quenching)
  • تمپر کردن (Tempering)
  • نرماله کردن (Normalizing)
  • تنش گیری (Stress relivering)

وجود انواع مخزن‌های حاوی روغن و آب امکان انجام عملیات حرارتی کوئینچ ( سخت کاری) بر روی قطعاتی با وزن ۱۲۰ تن (حداکثر) را در فولاد اسفراین فراهم آورده است.در طرح توسعه شرکت فولاد آلیاژی اسفرایناستفاده از محیط کوئینچ پلیمر جهت انجام عملیات حرارتی بر روی انواع فولاد پرآلیاژ پیش بینی شده است و به زودی کوئینچ پلیمر به توامندی های شرکت فولادآلیاژی اسفراین افزوده خواهد شد.در حال حاضر با توجه به امکانات کوئینچ موجود امکان کوئینچ آستنیت فولادهای زنگ نزن و کوئینچ مارتنزیت در فولاد های ابزار و عملیات حرارتی شونده در شرکت فولاد اسفراین وجود دارد.

تجهیزات زیر برای علمیات حرارتی محصولات فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین در دسترس هستند. تجهیزات عملیات حرارتی در دو واحد آهنگری و همچنین واحد ماشینکاری و فاز تکمیلی موجود می باشند.

ظرفیت کوره های عملیات حرارتی واگنی ۱۲۰ تن می باشد.

در زیر لیستی از کوره‌های مورد استفاده در فولاد اسفراین و همچنین کوره‌هایی که بزودی در قالب فاز تکمیلی فولاد آلیاژی اسفراین راه اندازی خواهند شده آورده شده است.

 

سیکل‌های عملیات حرارتی قابل اجرا
آنیل (Annealing)
کوئینچینگ یا سخت‌کاری (Quenching)
تمپر کردن (Tempering)
نرماله کردن (Normalizing)
تنش گیری (Stress relivering)