معرفی مجتمع فولاد اسفراین

 

بزرگترین تولیدکننده فولادهای آلیاژی در خاورمیانه

 

مجتمع صنعتی اسفراین پس از انقلاب اسلامی و در راستای استقلال کشور از واردات قطعات فولادی (به ویژه فولادهای آلیاژِی) مورد نیاز، شکل گرفته است و از این رو بسیار منحصر به فرد می باشد. شروع پروژه و تشکیل مجتمع به سال ۱۳۷۰ باز می گردد. واحد های آهنگری و عملیات حرارتی مجتمع در سال ۱۳۷۷ راه اندازی شدند. به دنبال آن در سال ۱۳۸۳ واحد های آهنگری قالب باز (پرس ۶۳۰۰ تن) و در سال ۱۳۸۴ واحد فولادسازی مجتمع به بهره برداری رسیدند.
در سال های اخیر نیز واحدهای ذوب قطره ای (ESR)، ماشینکاری و تابگیری با به روزترین تکنولوژی روز دنیا به بهره برداری رسیده اند. همچنین به منظور افزایش تناژ تولیدی و ارتقاء کیفی محصولات در مجتمع، خط ریخته گری مداوم (CCM) در حال راه اندازی می باشد.
این مجتمع مجموعه ای پویا و متمایل به رشد است که پشتوانه دانش فنی شرکت های تولیدی نظیر GFM، بوهلر آلمان، دانیلی ایتالیا، اینتکو اتریش و اشکودا از جمهوری چک را با خود دارد.
در حال حاضر مجتمع صنعتی اسفراین یکی از عمده ترین تامین کنندگان فولادهای آلیاژی، قطعات و مقاطع آهنگری و قطعات ریختگی در ایران و منطقه خاورمیانه می باشد.
این مجتمع در حال حاضر برای صنایعی نظیر نفت و گاز، معدن، راه آهن، نیروگاه، کشتی سازی، سیمان و صنعت فولاد، قطعات و مقاطع مورد نیاز را تامین می کند. در سال های اخیر محصولات مختلف مجتمع به کشورهایی نظیر آلمان، اتریش، ایتالیا، ترکیه و بلغارستان صادر شده است.